Tvorivosť Foto a film Slovo a divadlo Hudba, spev, tanec Ľudové remeslá Menšinová kultúra Výtvarné umenie Súťaže Vzdelávanie Kluby Kurzy Podujatia Sociálna prevencia Verejné informácie

Spišská paleta

22.12.2018 | 14:00:00

17.- 31.1.2019, kolektívna výstava diel neprofesionálnych výtvarníkov, členov ART klubu pôsobiacich pri Spišskom osvetovom stredisku v Spišskej Novej Vsi

Výstavu Spišská Paleta si budú môcť v roku 2019, hneď v januári,  pozrieť i návštevníci Krajského osvetového strediska v Nitre.
 
Zbierka predstavuje tvorbu členov Art klubu pôsobiacich pri Spišskom osvetovom stredisku v Spišskej Novej Vsi. Sú to najnovšie formy ich výtvarného prejavu, ale aj  staršie práce, ktoré verejnosť ešte nemala možnosť vidieť. V dielach je cítiť originalitu rôznych pohľadov na svet a svojský maliarsky rukopis. Autori sú   neprofesionálni výtvarníci, pričom sa svojej tvorbe venujú vo voľnom čase. To sa prejavuje aj v témach obrazov, ktoré často odrážajú ich ďalšie koníčky a spôsoby trávenia voľného času. Návštevníci na nich môžu vidieť portréty, zobrazenia architektúry, prírody z regiónu Spiš či abstraktné maľby. Kolekciu spestruje aj rezbárska tvorba s drevenými plastikami.
 
Svojimi  dielami sa predstaví 22 členov klubu, Alexandra Dutková, Anna Paličková, Mária Mikolajová, Emilián Cvengroš, František Miháľ, František Hos, Emil Farkašovský, Imrich Balasházy, Ján Timko, Jana Brutovská, Dana Košková, Marek Dzurenda, Peter Mašek, Beáta Brutovská, Ľudovít Dzurila, Jaroslav Neupauer, Dana Jakubišinová, Katarína Butvinová, Viera Ruschová, Ladislav Vikartovský, Drahoslava Ivanková a Jana Ogurčáková.
 
Klub neprofesionálnych výtvarníkov pri Spišskom osvetovom stredisku vznikol v roku 1979, kedy sa 9 nadšenci umenia spojili a rozhodli sa stretávať pravidelne. Bol medzi nimi Tibor Hrušovský, Tibor Gurin, Emilián Cvengroš, Milan Ogurčák, Juraj Molčan, Imrich Marčik, Albert Kellner a František Schmidt. Klub v priebehu rokov rástol a dnes má 48 členov,  väčšinou z okresu Spišská Nová Ves a Gelnica.
 
Autorov spája láska k výtvarnému umeniu a ambície prezentovať svoju tvorbu na rôznych výstavách, pričom mnohí z nich získali ocenenia. Cieľom klubu je združovať aktívnych záujemcov o rôznorodé výtvarné žánre, umožniť im konfrontovať výsledky svojej umeleckej činnosti na stretnutiach, výstavách, plenéroch, workshopoch a iných aktivitách, na ktorých sa podieľa spolu so Spišským osvetovým strediskom. Veríme, že táto kolekcia podnieti návštevníkov a nadšencov umenia k vlastnej tvorivej činnosti.
 
Výstava potrvá do 31. 1. 2019.
Zdroj: Spišské osvetové stredisko, Mgr. Miriama Bukovinská – odborná pracovníčka
 
http://osvetasnv.sk
 
http://facebook.com/osvetasnv
 
PLAGÁT NA STIAHNUTIE  PDF 1,5 MB
 
 
Nitrička
Janko Hraško
Moja Nitra
MY Noviny
Nitra 24
CE Television