prednáška
Tradičná odevná kultúra Slovenska

tradicna-odevna-kultura20-plagat-web
Kategória:
folklór
Dátum:
19. september 2020 10:00
Miesto konania:
KOS v Nitre
Telefón:
0911 540 022
Email:
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Info:
Mgr. Linda Štulajterová
Príloha
prednáška o vývoji tradičného odevu jeho funkciách, symboloch, odeve na scéne, starostlivosti o odev

Lektorka Júlia Marcinová predstavila účastníkom prednášku „Od tradičného k módnemu...“. Zahŕňala vývoj tradičného odevu na Slovensku, ktorý bol ovplyvnený inoetnickými prvkami, umeleckými slohmi či priemyslom. Lektorka spomenula funkcie tradičného odevu, symboly motívov a farieb, a nezabudlo sa na ťažkú cestu, ktorú v minulosti razili mnohí národne cítiaci ľudia, ktorým záležalo na tom, aby bolo slovenské umenie prezentované ako naozaj slovenské. Účastníci sa dozvedeli aj o tom, akým spôsobom ľudia na dedinách vymieňali tradičný odev za módny a prečo sa to dialo. Akú funkciu zohral tradičný odev pri vzniku folklórnych kolektívov? Akú zohráva dnes?

V druhej časti dňa ukázala lektorka Zuzana Tajek Piešová účastníkom možnosti starostlivosti a ošetrovania o tradičný odev a ich súčastí. Uviedla do stručného historického vývoja, starostlivosti o odevné súčasti, spôsoby ošetrovania krojových súčastí, odstraňovania škvŕn a preležanín. Porozprávali sa o správnom uskladňovaní a opatere krojov a doplnkov. Vzájomne si povymieňali recepty a rady našich starých mám. Súčasťou prednášky boli aj základné pravidlá ustrojenia.

Prednáška je súčasťou aktivity K PRAMEŇOM TRADÍCIÍ, projektu Vzdelávanie v neprofesionálnom umení a astronómii II. č. 20-452-00830, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

 
 

Všetky termíny:

  • 19. september 2020 10:00

Navštívte nás

Fatranská 3, 949 01 Nitra
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
tel: +421 037 / 653 15 45
fax: +421 037 / 653 15 46