pozorovanie
Hvezdáreň v Nitre 12.06.20

hvezdaren-pozorovania-polne-pozorovanie120620-plagat
Kategória:
astronómia
Dátum:
12. jún 2020 22:00
Miesto konania:
Nitra, poľná cesta nad križovatkou Kmeťova a Golianova
Telefón:
0911 540 016
Email:
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Info:
Mgr. Jana Ondrušková
Príloha
Hviezdy potrebujú tmu - naučili sme sa orientovať sa na oblohe bez ďalekohľadu

ČO SME ZAŽILI 12. JÚNA 2020?
22:00 – 23:30 pod vedením Ing. Juraja Pecháča, člena Slovenského zväzu astronómov, sme ukázali a tak spoznali voľným okom viditeľné súhvezdia a hviezdy.
Kvôli lepšej viditeľnosti sme pozorovali mimo zastavenej oblasti mesta, na mieste bez svetelného smogu (panelová poľná cesta cca 450 m nad križovatkou ulíc Kmeťova a Golianova v Nitre). Tam nám tma umožnila jasnejšie pozorovanie. Stretlo sa 11 nadšencov astronómie, dokonca štyria naši verní návštevníci prišli až z Novej Bane, čo nás veľmi teší. Počasie nám doprialo vyše hodinky pozorovania, ktoré pozostávalo z nasmerovania laserom na súhvezdie či hviezdu a následný odborný výklad pána Pecháča. Potom sa začala obloha postupne zaťahovať a dopriala nám tak pol hodinu otázok a odpovedí, ktorú všetci naplno využili. Podujatie sme organizovali tento rok ako novinku a návštevníci sa zhodli, aby sme toto „prírodné planetárium“ zaradili do pravidelného programu.
My máme tento rok pripravenú obdobnú akciu aj 11.9., takže tí, čo ste nestihli prísť, máte ešte šancu. 

Ponúkame aj vizualizáciu oblohy so zobrazenými objektmi a súhvezdiami, ktoré bolo 12. 06. 2020 možné vidieť (vizualizácia - program Stellárium) 

Všetkým tým, ktorým sa neťažilo prísť v takú neskorú nočnú hodinu za mesto pozrieť si krásu nočnej oblohy iba voľnými očami, sme najskôr ukázali, ako ľahko nájdeme pomerne významnú hviezdu z hľadiska orientácie - Polárku. Potom sme oboznámili so šiestimi cirkumpolárnymi súhvezdiami: Veľká a Malá medvedica, Drak, Kasiopeja a Cefeus a nakoniec sa pokúsili vyhľadať aj Žirafu, čo bolo to kvôli oblaku dosť obtiažne, pretože je to veľmi nenápadné súhvezdie. V ďalšom pozorovaní sme pokračovali súhvezdiami jarnej oblohy: Rak, Lev, Havran, Pohár, Panna, Pastier, Severná koruna, Herkules, Hadonos. A s pribúdaním noci vychádzali pomaly aj súhvezdia letnej oblohy: Lýra, Labuť a Orol. Na rad prišli aj súhvezdie Váhy a Škorpióna. Predstavili sme si aj najjasnejšie hviezdy jednotlivých súhvezdí. Nemenej zaujímavé boli aj jarné asterizmy ako Jarný trojuholník, Kosák, Veľký Diamant a Šarkan. Zároveň sme si predviedli aj jednoduché astronomické pomôcky (otáčavú mapu hviezdnej oblohy, mobilné aplikácie), pomocou ktorých si môžeme aj sami vyhľadať a oboznamovať sa so súhvezdiami na nočnej oblohe.

Viac informácii a dúfame, že aj zaujímavostí sa dozviete pri návšteve našej hvezdárne.

PLÁN PODUJATÍ - LETO NA STIAHNUTIE     PDF  856 kB

 
 

Všetky termíny:

  • 12. jún 2020 22:00

Navštívte nás

Fatranská 3, 949 01 Nitra
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
tel: +421 037 / 653 15 45
fax: +421 037 / 653 15 46