Hviezdy na dotyk

hviezdy-na-dotyk19-plagat-web
Kategória:
astronómia
Dátum:
12. júl 2019 17:00
Miesto konania:
KOS v Nitre
Telefón:
0911 540 016
Email:
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Info:
Mgr. Jana Ondrušková
Príloha
zážitkový večer s astronómiou

17.00 – 19.30 spoznávali sme tajomstvá vesmíru v nafukovacom planetáriu a v hravých astro-dielňach 
O vzdelávanie v planetáriu bol veľký záujem, prevyšoval možnosti dvoch vstupov doň, lebo počet miest bol obmedzený. „Planetárny“ program si zažilo 88 ľudí, z toho 4 naši klubisti, pre ktorých to bola odmena za celoročnú aktívnu účasť na astronomických kluboch KOS. Niektorí návštevníci sa do planetária ani nedostali, lebo si nerezervovali miesto vopred. Tí  sa mohli dozvedieť zaujímavosti alebo si zopakovať vedomosti z astronómie vo viacerých astro-dielňach a astro-stanovištiach. Na budúci rok sa budeme snažiť o možnosť 3 vstupov do planetária, čím prinesieme atraktívny pohľad do vesmíru viacerým nadšencom.

Okrem planetária sme ponúkli stanovištia s rôznymi vzdelávacími astro – hrami, ktoré sme sami pripravili alebo sme pri nich využili didaktické pomôcky. Hravé aktivity boli smerované na rodiny s deťmi. Najmladšie deti si vymaľovávali astro-obrázky, spoznávali vesmírne objekty cez nafukovacie napodobeniny planét, cez didaktické pomôcky, pre staršie tam boli viaceré astro-stanovištia s rôznymi hlavolamami, dopĺňačkami, záhadami a vesmírnym pexesom z fotografií planét a hviezdnych galaxií, hmlovín a pod. Tí, ktorí si všetko vyskúšali, sa naučili, aké planéty a objekty patria do slnečnej sústavy, ktoré sú kamenné a ktoré plynné, ako vyzerajú, porovnali sme ich veľkosti, zoznámili sme sa s významnými astronómami, ukázali sme si, ako vzniká zatmenie Slnka a Mesiaca.

Po skončení astro-dielní sa konala prednáška k 50. výročiu pristátia ľudí na Mesiaci a nočné pozorovanie Mesiaca, Jupitera, Saturnu a hviezd cez ďalekohľad vo hvezdárni.

 
 

Všetky termíny:

  • 12. júl 2019 17:00

Navštívte nás

Fatranská 3, 949 01 Nitra
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
tel: +421 037 / 653 15 45
fax: +421 037 / 653 15 46

Krajské osvetové stredisko
v Nitre