Zaujímavosti

Rozprávková dielnička u Romanky

V nasledujúcich riadkoch sa Vám predstaví remeselníčka, našu spolupracovníčka a lektorka tvorivých dielní PhDr. Romana Píteková.

Vyrábam ručne modelovanú keramiku, keramické šperky, úžitkové predmety denného použitia (hrnčeky, misy, taniere, pekáče, hlinené formy na pečenie, kvetináče, vázy, mydelničky) a iné   výrobky z hliny. Keramiku vyrábam, glazujem a dekorujem výhradne sama. Tým môžem zaručiť kontrolu nad celým procesom a výbornými úžitkovými vlastnosťami svojich výrobkov. Väčšinu výrobkov vytváram na zákazku podľa želania (tvar, farba, veľkosť). Spracovávam klasickú i porcelánovú hlinu, ktorú dekorujem plastickými vzormi, glazovaním i s použitím skla. Výrobky z hliny sú vypaľované 2x. Prvý výpal pri 900o C a druhý pri 1045o C alebo 1200o C, podľa typu použitej glazúry. Moju činnosť vnímam ako prirodzenú súčasť mojej „keramickej“ cesty od detstva, ako samouk. Keramika ako tradičné remeslo je spôsob tvorivého sebavyjadrenia i relaxácie, ktorá vždy ponúka mnoho rôznych postupov. Do mojich diel sa snažím aplikovať túžbu po kráse, ktorá vyčarí úsmev na tvári, pohladí a poteší oči aj dušu. Inšpirácia je všade okolo nás v prírode, pri cestovaní a spoznávaní kultúr iných krajín. V keramickej dielni často experimentujem, a tým sa neustále učím, zdokonaľujem a posúvam v tvorbe.

Svoju autorskú tvorbu som prezentovala  na podujatí Dni vidieka v NR SR, ktoré sa konali v spolupráci s MAS CEDRON – NITRAVA v roku 2016. V roku 2017 som s tvorbou postúpila do krajskej súťaže Výtvarné spektrum neprofesionálnej výtvarnej tvorby. Som držiteľka značky Regionálny produkt NITRAVA na skupinu výrobkov  „ Keramika, výrobky z hliny“ od mája 2018.

Mám dušu zvedavého, všetko skúšajúceho, hravého dieťaťa. Vášeň v srdci, slzy šťastia v očiach a neutíchajúcu chuť tvoriť, darovať radosť, úsmev a pocit spokojnosti s vytvorenými dielami. So svojimi skúsenosťami sa s láskou  delím s deťmi  v škôlkach, školách, s dospelými i seniormi formou tvorivých dielničiek. Základom je keramika, no okrem toho sa venujem  zdobeniu veľkonočných vajíčok madeirovou technikou, odlievaniu a točeniu sviečok zo včelieho vosku, robeniu bylinkového mydla studeným aj teplým procesom. Som šťastná keď môžem ľuďom darovať, vyčarovať úsmev, pocit spokojnosti  a radosti z ich  vytvorených diel.

   Venujem sa i pečeniu a zdobeniu medovníkov. Od roku 2019 som držiteľka značky Regionálny produkt NITRAVA na výrobok „Medovník“.  Pri ukážke oboznamujem účastníkov s medovníkovou hmotou trochu inak. Nie vykrajovaním, ale vtláčaním cesta do drevených foriem s reliéfom , alebo s pomocou vyrezávaného dreveného  valčeka, ktorým sa cesto vyvaľká a následne sa vyreže príslušný tvar aký chceme. Porozprávam o histórii medovnikárstva, rôznych koreninách, mede a rôznych technikách zdobenia s praktickou ukážkou.  Niektoré moje prezentácie sú spojené aj s predajom medovníkov. Atmosféru dotváram dobovým oblečením alebo krojom.  

VIDEO NA POZRETIE   Dielnička keramiky.mov

 

remeslá

Navštívte nás

Fatranská 3, 949 01 Nitra
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
tel: +421 037 / 653 15 45
fax: +421 037 / 653 15 46