Zaujímavosti

Mladý moderátor z pohľadu víťazky – Alžbety Jankechovej

Október je mesiac, kedy Krajské osvetové stredisko v Nitre realizuje súťaž mladých moderátorov a hlásateľov vo veku od 15 – 25 rokov

Každý rok sa na tejto súťaži objavia nové tváre, ktoré do súťaže prinesú novú dávku energie a dokazujú nám, že mladí ľudia majú naozaj moderátorský talent. Tak tomu bolo i v roku 2019. Jednou z týchto nových tvárí bola i Alžbeta Jankechová, ktorá mnohým z nás utkvela v pamäti. Alžbeta nielenže vyhrala krajské kolo v Nitre a postúpila do celoštátneho kola v Banskej Bystrici, ale i tam  bola úspešná a odniesla si vo svojej kategórii prvé miesto. My sme sa rozhodli zistiť od Alžbety trochu viac o súťaži a jej moderátorských plánoch do budúcna. 

Ahoj Alžbetka, minulý rok si sa zúčastnila krajského kola súťaže Mladý moderátor a ako výherkyňa vo svojej kategórii si postúpila i na celoštátne kolo. Povedz nám, čo ťa motivovalo prihlásiť sa do krajského kola tejto súťaže a ako si sa vlastne o súťaži dozvedela?  
Dobrý deň, veľmi pekne Vám ďakujem za túto možnosť a teším sa, že sa s Vami môžem podeliť o moje pocity a získané skúsenosti z tejto súťaže. Úprimne, ja som sa do tejto súťaže neprihlásila sama. Spravila tak moja profesorka slovenského jazyka, s ktorou mám výborný vzťah. Súťaž som registrovala na našom gymnáziu už tretí rok, no nikdy som sa neodvážila prihlásiť. Nemyslela som si, že to bude niečo pre mňa. No opak sa stal pravdou a zúčastnila som sa až krajského kola, kde som bola nakoniec i úspešná. 

Neodmysliteľnou súčasťou súťaženia je isto i príprava, ako vyzerala u teba?
Na školské kolo, ktoré každoročne organizuje naše gymnázium, s cieľom poskytnúť možnosť a upriamiť pozornosť i na túto stránku slovenského jazyka, som sa pripravovala sama. Pani profesorka mi povedala o konkrétnych disciplínach a ja, keďže som veľmi nevedela ako to bude celé prebiehať, som sa snažila byť sama sebou a disciplíny som poňala po svojom. Na krajskom i celoštátnom kole mi však veľmi pomáhala i už spomínaná  profesorka. Viedla som s ňou dokonca i interview, čo je jedna zo súťažných disciplín. Snažila som sa veľa čítať, pre získanie lepšej slovnej zásoby, sledovala som a počúvala detaily pri televíznych novinách, rozhlase či rádiu, ktoré by som inak bežne prehliadala. Ak ma niečo zaujalo, zapísala som si to do notesu či mobilu a neskôr sa snažila to využiť i v praxi. 

Máš svoj moderátorský vzor?
Mnoho ľudí by do tejto kategórie určite zaradilo Adelu Vinczeovú a ja nie som výnimkou. Adela má naozaj úžasné, pohotové reakcie a k tomu je ešte aj vtipná. Avšak, veľmi mi počas mojej prípravy pomohol moderátor rádia Expres Michal Sabo. Obdivujem ho za jeho postoje, spája ma s ním i viacero spoločenských názorov a čo sa týka moderovania, je mi prosto po chuti. Okrem iného má dokonalú slovnú zásobu a príjemný hlas na počúvanie. 

V rámci súťaže Mladý moderátor sa prezentujete v štyroch rôznych disciplínach (interpretácia spravodajského textu, interpretácia reklamného textu,  vedenie rozhovoru a moderovanie vlastnej relácie). Na ktorú z nich si sa najviac tešila?
Najviac som sa určite tešila na moderovanie mojej vlastnej relácie. Táto disciplína zahŕňa kreativitu i štipku humoru. Priamo na súťaži som si najviac užila i relácie iných súťažiacich, pretože disciplínu každý poňal po svojom a dal do toho i niečo z toho, čo ho vystihuje. Dal to do toho prosto seba. A práve to ma na tejto disciplíne bavilo najviac. Byť sama sebou. 

Ktorej súťažnej disciplíny si sa naopak najviac obávala? A aký bol dôvod?
Interpretácia spravodajského textu bola od začiatku súťaže mojou slabou stránkou. Keďže odmalička recitujem prózu i poéziu, nevedomky som nejakú tóninu či melódiu prenášala do tejto disciplíny. To bola, možno aj sčasti stále je, moja slabina. S ňou mi však pomohol už spomínaný moderátor Michal Sabo, ktorý bol mimoriadne ochotný venovať mi svoj čas po vysielaní v rádiu a odovzdal mi a obohatil ma o množstvo poznatkov z brandže moderovania. Opakujem sa, je to naozaj veľmi vzdelaný človek a lexiku má v hrsti. 

Keď vystupuješ pred publikom, môže sa stať, že ťa prepadne tréma. Ako sa s trémou vyrovnávaš ty?
Počas krajského kola, priznám sa, som mala oveľa väčšiemu trému než na celoslovenskom kole. V hľadisku totižto sedeli moje najlepšie kamarátky, ktoré som nemohla sklamať. Vtedy som sa snažila zhlboka dýchať a neustále som si opakovala, že o nič nejde. Podobnú taktiku som zvolila i na celoslovenskom kole, kde som nemala absolútne žiadne očakávania, pretože tam bolo množstvo talentovaných mladých ľudí. Povedala som si opäť to, čo vždy, keď stojím pred väčším obecenstvom: „Buď sama sebou a uži si to!“. A to nakoniec prinieslo ovocie.  

Popísala by si všetkým, ktorí uvažujú o prihlásení sa, priebeh súťaže?
Súťaž prebieha, myslím si, vo veľmi príjemnej spoločnosti i príjemnom prostredí. Prihláseniu a súťaženiu predchádza príprava na štyri disciplíny. V samotný súťažný deň je atmosféra uvoľnená, no je cítiť i napätie a túžba vedieť, čo nás čaká. Každá disciplína súťaže má vymedzený čas na naše predvedenie sa v nej. Súťaž však neprekvitá obrovskou súťaživosťou, no naopak, chcením naučiť sa niečo nové a zabaviť sa. Každý, kto čo i len premýšľa nad prihlásením, by mal ísť do toho. Všetci sa v moderovaní vieme nájsť. Nájsť nejakú partiu, ktorá by nás napĺňala. 

Súčasťou súťaže bol i rozborový seminár, počas ktorého vám porotcovia poskytli cenné rady a skúsenosti. Ako si vnímala tento rozborový seminár? Považuješ ho za prínosný pre tvoj budúci rozvoj?
Rozborový seminár po krajskom i celoslovenskom kole bol pre mňa veľmi obohacujúci a prínosný. Vždy som sa dozvedela o kúsok viac z mojich silných stránok i naopak to, čo by som mala zlepšiť a posilniť. Taktiež bol poučný vďaka hosťom, ktorí tvorili porotu v oboch kolách. V mojom budúcom osobnom rozvoji ma naučil predovšetkým rozvahe a tvrdej drine. Vtedy naše úsilie totižto dosahuje výsledky. 

Plánuješ sa venovať moderovaniu vo svojej budúcnosti?
Moderovanie a konkrétne i víťazstvo v tejto súťaži, mi otvorilo mnohé dvere a ukázalo mnohé nové tváre. Od konca súťaže som bola pozvaná moderovať akcie, na ktorých by sa zúčastnilo okolo 500-1000 ľudí, čo už vôbec nie je sranda. Táto aktivita ma veľmi napĺňa a baví, vždy ma obohatí o niečo nové. Som vďačná za príležitosť, ktorú som dostala. V budúcnosti sa moderovaniu, samozrejme, plánujem venovať, avšak, nie ho asi študovať. Chcela by som pomáhať ľuďom a študovať medicínu. Moderovaniu však zostanem určite verná.

Čo by si odkázala tým, ktorí váhajú prísť na súťaž?
Nemáte sa čoho báť. Ako by povedal Jaro Slávik: „Neskúsiš, nevieš!“. Stotožňujem sa s týmto názorom a prajem vám, aby ste sa rozhodli správne. 

Ďakujeme ti za rozhovor a prajeme ti veľa úspechov v živote.

 

slovo a divadlo

Navštívte nás

Fatranská 3, 949 01 Nitra
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
tel: +421 037 / 653 15 45
fax: +421 037 / 653 15 46