Skip to main content

Vo hvezdárni Krajského osvetového strediska máme časť vzácneho kamenného meteoritu Rumanová.

Vzácneho preto, lebo to nie je obyčajný kameň, ale teleso, ktoré k nám priletelo z oblasti vesmíru. Mnohí ste ho videli pri návšteve astronomickej prednášky alebo pozorovania oblohy. Dokonca ste si ho mohli poťažkať v dlani a podrobne poprezerať. Už viete, že sa volá Rumanová podľa jeho miesta nálezu, že reaguje na magnet, ku ktorému sa priťahuje na našom podstavci, ( ktorý mimochodom vyrobil astronóm Rudolf Kluchťák).
V knižke Astronómia v Nitre od Mgr. Petra Poliaka sú o meteorite uvedené aj ďalšie zaujímavosti, ktoré ste možno nevedeli:

Meteorit Rumanová je typický chondrit s klasifikačným označením H5. Našiel sa v roku 1994, v auguste, na poli v katastri obce Rumanová (cca 15 km západne od mesta Nitra). Jedná sa o silne zvetraný meteorit s relatívne hladkým povrchom. Vyznačuje sa vysokým obsahom železa s prevládajúcimi minerálmi – enstatit, olivín, kamacitpyroxén a troilit. Stredná hustota chondritu je 3,53 g/cm3. Po symbolickom zložení jednotlivých kúskov do celku po náleze mal meteorit rozmery 18,5 x 14,0 x 12,5 cm a hmotnosť 4,3 kg. Dva najväčšie kusy sa nachádzajú v Mineralogickej expozícii Slovenského národného múzea v Bratislave a malý kúsok rozmerov do 5 cm a váhe 69 gr je uložený práve u nás – vo Hvezdárni KOS v Nitre. Odborný článok o meteorite spolu s mikroskopickými snímkami chondrúl, priniesol časopis Mineralia Slovaca 05/27/1995. Viac si príďte prečítať a pozrieť si aj foto prierezov meteoritu pod mikroskopom do Hvezdárne KOS... už sa vás nevieme dočkať.

Mgr. Jana Ondrušková

18. február 2021

top