súťaž
Mladý moderátor

mlady-moderator-sutaz19-plagat
Kategória:
slovo a divadlo
Dátum:
24. október 2019 09:00
Miesto konania:
Univerzitný tvorivý ateliér UKF – ŠD Nitra, B. Slančíkovej 1
Telefón:
0911 540 017
Email:
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Info:
Bc. Aneta Sedláčková
Príloha
krajská súťaž určená pre mladých ľudí vo veku 15 – 25 rokov

Aj tento rok patril október mladým moderátorom a hlásateľom - amatérom vo veku od 15 do 25 rokov, ktorí sa zúčastnili na krajskej súťaži Mladý moderátor. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a súťaž sa presunula do priestorov Univerzitného tvorivého ateliéru, ŠD UKF v Nitre. 24 prihlásených súťažiacich čakalo súťaženie v štyroch disciplínach.
Počas interpretácie spravodajského textu súťažiaci pracovali s tempom reči, intenzitou hlasu, prízvukom a pauzami. Interpretácia reklamného textu sa niesla v duchu kreativity a originality. Výraznejšie boli živšie typy moderátorov s hereckým talentom. Pri ďalšej disciplíne, vedenie rozhovoru so zaujímavou osobou, bola slabou stránkou rozhovorov téma. Veľká časť súťažiacich nereagovala na svojich hostí a nepočúvala ich odpovede. Poslednou súťažnou disciplínou bola vlastná relácia, ktorú súťažiaci pochopili rôzne. Predstavili sa vo vedomostných reláciách, súťažiach či zábavných reláciách. Ako negatívum porota uviedla nedodržiavanie časového ohraničenia jednotlivých disciplín, s ktorým malo problém viacero súťažiacich..

Pred vyhlásením výsledkov sa uskutočnil rozborový seminár, počas ktorého porota poukázala na najčastejšie chyby v jednotlivých disciplínach. Následne mali súťažiaci možnosť individuálneho rozboru s porotou, ktorú využili takmer všetci.

Porota pozostávala z osobností, ktoré pracujú priamo v médiách. Súťažiaci tak majú možnosť dozvedieť sa mnoho príkladov z praxe.
Odborná porota: PhDr. Daša Nováčiková, PhD. / UKF v Nitre/
                           Mgr. Marcel Hanáček               / moderátor, redaktor, dramaturg RTVS/
                           Matúš Krnčok                          / moderátor TV Markíza, Európa 2/

Odborná porota hodnotila súťažiacich podľa  kritérií: výslovnosť, úroveň dodržiavania pravidiel slovenského jazyka, presvedčivosť prejavu a schopnosť zaujať poslucháča, schopnosť pohotovo reagovať na nečakanú situáciu a celkový prejav.
Na súťaži uspeli tí, ktorí prejavili svoju univerzálnosť, pracovali s hlasom, dokázali čítať pripravený text, predniesť čiastočne pripravený prejav aj zaimprovizovať.

Pripravili sme i sprievodné podujatia k súťaži. 14.10.2019 sa v priestoroch Krajského osvetového strediska v Nitre konal workshop Mladý moderátor. Pod vedením lektora Jaroslava Dóczyho sa 30 účastníkov  workshopu nielen pripravovalo na súťažné disciplíny, ale aj dozvedelo zaujímavé informácie z mediálneho prostredia. Lektor zážitkovou formou pracoval na verbálnom prejave účastníkov, ich kreativite a verejnom vystupovaní. Ďalším sprievodným programom súťaže bola beseda s moderátorom Matúšom Krnčokom a návšteva mediálneho centra, ktoré sa konali po krajskej súťaži. Návštevníci mediálneho centra sa dozvedeli ako funguje rádio a ako prebieha vysielanie. Beseda prebiehala formou otázok účastníkov, ktorý sa najčastejšie pýtali na natáčanie relácie TBT s Matúšom Krnčokom  a na jeho pôsobenie v rádiu Európa 2.

Výsledky súťaže:
I.Kategória     1. miesto Alžbeta Jankechová - Gymnázium, Šurany
                      2. miesto Kristián Kajanovič - Gymnázium, Šurany
                      3. miesto Filip Gono – Gymnázium, Topoľčany
II. Kategória  1. miesto Patrik Šantora - Gymnázium, Topoľčany
                      2. miesto Karolína Štefániková - Šurany
                      3. miesto Jakub Šulka – Gymnázium, Šurany

Na celoštátnom finále Sárová Bystrica, Nitriansky kraj úspešne reprezentovala Alžbeta Jankechová, ktorá získala v I. kategórii I. miesto.

 
 

Všetky termíny:

  • 24. október 2019 09:00

Navštívte nás

Fatranská 3, 949 01 Nitra
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
tel: +421 037 / 653 15 45
fax: +421 037 / 653 15 46

Krajské osvetové stredisko
v Nitre