Viem, že sú ...

viem-ze-su19-plagat
Kategória:
výtvarné umenie
Dátum:
1. október 2019 10:00 - 31. október 2019 17:00
Miesto konania:
N CENTRO Nitra
Telefón:
0911 540 018
Email:
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Príloha
autorská výstava Aleny Rábekovej

Narodila som sa v Nitre. Od malička som rada kreslila a inklinovala k výtvarnej výchove. Stredoškolské štúdium som ukončila na Strednej pedagogickej škole v Leviciach v roku 1984. Odvtedy pracujem v MŠ v Nitre, kde svoje umelecké cítenie s láskou vštepujem deťom predškolského veku. V súčasnosti pôsobím v Centre zdravia v Nitre – v Párovských Hájoch, ktoré plní funkciu školy v prírode. Detské práce rada prezentujem na výstavách a zapájam ich do rôznych súťaží. 
Námety pre autorskú tvorbu čerpám hlavne z prírody, ktorá je môjmu srdcu veľmi blízka. Svoje zručnosti rozvíjam účasťou na tvorivých dielňach ako je maľba na hodváb, plstenie, drôtovanie, smalt, či kombinované techniky. Zapájam sa do súťaže Výtvarné spektrum, ktorá je určená neprofesionálnym výtvarníkom, zúčastňujem sa medzinárodného sympózia organizovaného  Krajským osvetovým strediskom v Nitre a som členkou skupiny Zamat, s ktorou  aktívne spolupracujeme na charitatívnych podujatiach a spoločných výstavách v Nitre i v okolí.

Anjeli prichádzajú bez fanfár...
V našom živote sú chvíle, keď sa zdá, že dokážeme vidieť za hranicu každodenného normálu... Keď nás navštívia anjeli, nepočujeme trepotanie krídel, ani necítime jemný dotyk ich pierok. Prichádzajú tíško, bez fanfár. O ich prítomnosti vieme vďaka láske, ktorú pocítime v našom srdci. Nikdy nezablúdime tak ďaleko, aby nás anjeli nemohli nájsť. A nikdy anjeli nie sú od nás tak ďaleko, aby nás nepočuli....
Anjelské je vždy plné krásy, uspokojenia a potešenia. Ak sa dobre pozeráme, anjelov môžeme vidieť všade okolo nás, ale i v každom umeleckom diele. Hudba je rečou anjelov. Maľba je obrazom anjelov. Písmo je jazykom anjelov. A pokiaľ ale ide o stretnutie s anjelom,  je lepšie pocítiť jeho prítomnosť v srdci, ako ho vidieť na vlastné oči.
Anjeli Alenky Rábekovej majú nežnú podobu, milú tvár. Zrkadlí sa v nich cit a um  autorky,  jej veselá priateľská povaha, optimizmus a radosť zo života. Všetky svoje predstavy a fantázie umocňuje potom vlastnou originalitou. Maľby majú ilustratívny charakter, sú zahalené do symbolov, dekoratívnych prvkov, mnohých detailov, jemných farieb. Je zrejmé, že ich maľuje rada, s láskou. Pri tvorbe vraj myslí na svoje malé vnúčatká, na deti, s ktorými sa dennodenne stretáva, na rodinu, na svoje priateľky. V jej pestrej tvorbe sú anjeli jej najobľúbenejším motívom. Svoje zručnosti rozvíja aj v ďalších výtvarných činnostiach zameraných na maľbu na hodváb, na plstenie, drôtovanie, smaltovanie, kombinované techniky. Svoje diela prezentuje na rôznych výstavách a súťažiach. Okrem výtvarnej tvorby sa venuje hudbe, tancu a  tvorivej dramatike.
Každá práca sa dá zvládnuť hravo, ak sa za ňou skrýva úprimný záujem. Alenke Rábekovej sa to úspešne darí. Hľadá nové riešenia a zaujímavé možnosti.

Prajem jej mnoho úspechov a tvorivých inšpirácií.  

PaedDr. Eva Lehoťáková, PhD.
kurátorka výstavy

 
 

Navštívte nás

Fatranská 3, 949 01 Nitra
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
tel: +421 037 / 653 15 45
fax: +421 037 / 653 15 46

Krajské osvetové stredisko
v Nitre